درباره پایانه

فرش دستباف ایران سفیر فرهنگ و هنر این سرزمین به سراسر جهان است. فرش دستباف افزون بر جایگاه والای هنری در طول حیات خود دارای ارزش‌های اقتصادی و اجتماعی ارزنده‌ای است که ضرورت توجه بیشتر به این کالا و سرمایه ملی را نشان می دهد.

دستهای پر هنر اما پینه بسته بافندگان فرش که بر فروزنده چراغ پرنور هنر فرشبافی و پاسدارنده ارزشهای آن در طول تاریخ این ملت‌اند و همچنین گامهای استوار طراحان، نقاشان، ریسندگان، رنگرزان، محققان، پژوهشگران و استادکاران که راههای پرپیچ و خم پهنه این مرز و بوم را در جهت اعتلاء هنر و صنعت ارزشمند فرش در نور دیده و سینه پرمهرشان سنت دیرپای این دستباف را در خود جای داده و دستهای معجزه‌گر آنها این نتیجه تلاش نسلهای گذشته خود را به هنردوستان در سراسر عالم تقدیم می دارد.

اقتصاد در سطح جهانی بسرعت به سمت هم‎گرایی در حال حرکت و ادغام اقتصادهای ملی در اقتصاد بین‎المللی و وابستگی متقابل اقتصادی کشورها به شدت در حال افزایش است. با توجه به این که رقابت‎پذیری، حیاتی‎ترین مساله در فرایند جهانی شدن است، شناخت مزیت‎های نسبی کشور در بخش‎های مختلف اقتصادی می‎تواند گام مهمی برای افزایش رقابت‎پذیری اقتصاد باشد. یکی از صنایع مهمی که بدین منظور باید مورد مطالعه قرار گیرد، صنعت فرش دستباف است. با توجه به ویژگی‎های ساختاری و تنوع و تخصص‎های منطقه ای گوناگون در خصوص شیوه بافت، طرح و نقشه و رنگ آمیزی، فرش‎های ایران می تواند بعنوان یکی از عمده‎ترین مراکز تولید فرش دستباف در جهان می باشد.

توسعه و رونق این صنعت، آثار مثبتی بر اقتصاد کشور خواهد داشت و موجب ایجاد اشتغال مستقیم و غیرمستقیم، ایجاد ارزش افزوده و درآمد ارزی و افزایش صادرات و همچنین رونق و توسعه زندگی روستایی خواهد بود. بررسی وضعیت تولید و صادرات فرش دستباف کشور نشان می دهد که در صورتی که از این صنعت حمایت های لازم و مناسب به عمل آید، در آینده نزدیک علیرغم وجود کشورهای رقیب تولیدکننده این محصول در جهان، شاهد رشد این صنعت در کشور و بدست آوردن سهم بیشتری از بازارهای خارجی خواهیم بود.

ما بر اساس بند ۵ تصویب نامه شماره ۸۱۲۹۳ مورخ ۲۳/۵/۸۶ هیئت وزیران، با هدف حمایت همه جانبه در عرصه‌های مختلف تولید و عرضه ارزش‌های هنری و فرهنگی فرش دستباف ایران در این عرصه اقدام نموده ایم.

فارسی سازی پوسته توسط: همیار وردپرس