تولید سالانه ۲۹۰ هزار مترمربع فرش در آذربایجان‌غربی / اختصاص یک هزار میلیارد تومان تسهیلات برای بخش فرش

اشتغال ۷۲ هزار نفر در صنعت فرش استان آذربایجان‌غربی

نادر صادقی معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار آذربایجان‌غربی با بیان این‌که سالانه ۲۹۰ هزار مترمربع فرش در استان تولید می‌شود، گفت: آذربایجان‌غربی با در اختیار داشتن ۲۲۴ واحد کارگاه تولید فرش دستباف و کارگاه‌های خانگی برای ۷۲ هزار نفر شغل پایدار ایجاد کرده است.

وی با بیان این‌که ۲۲۴ کارگاه تولید فرش در استان فعال است، خاطر نشان کرد: در حال حاضر، ۱۲ هزار و ۷۰۸ نفر بیمه قالی‌بافی در قالب تأمین اجتماعی و چهار هزار و ۶۰۹ نفر نیز در قالب بیمه صندوق اجتماعی کشاورزی، روستاییان و عشایر بیمه شده‌اند.

وی عنوان کرد: شهرستان‌های تکاب و خوی مهم‌ترین قطب‌های تولید فرش استان بوده و در کنار آن‌ها فرش‌بافی در شهرهای بوکان، شاهین‌دژ، میاندوآب، مهاباد و ارومیه نیز رواج دارد.

معاون استاندار آذربایجان‌غربی ادامه داد: با توجه به ظرفیت‌های خوب استان در حوزه آموزش و حرفه‌آموزی در زمینه قالی‌بافی، برای ایجاد اشتغال زندانیان و خانواده‌های آنان در راستای ایجاد اشتغال و درآمدزایی هم در حین گذراندن محکومیت و هم بعد از آزادی می‌توان از این فرصت استفاده بهینه کرد.

به‌دنبال ایجاد بیش‌ازپیش مجتمع و تولیدی‌های فرش‌بافی هستیم

فرحناز رافع رئیس مرکز ملی فرش ایران با بیان این‌که یک هزار میلیارد تومان توسط وزارت‌خانه صنعت، معدن و تجارت برای صنعت فرش در نظر گرفته شده، گفت: با توجه به تورم و مشکلات مالی موجود، دریافت این تسهیلات توسط واحدهای مختلف می‌تواند کمک به سزایی به تولیدکنندگان کند.

رافع با اشاره به بهبود وضعیت صنعت فرش، اظهار داشت: اقدامات اساسی برای بهتر شدن وضعیت بخش فرش در کشور انجام شده و در حال رایزنی در راستای رفع مشکلات هستیم. مطمئنا اخبار خوبی از فرش در آینده خواهیم شنید.

وی خاطر نشان کرد: از تولید کننده‌هایی که در ناحیه‌های روستایی طرح قابل توجیه و دفاعی برای اشتغال‌زایی در بخش فرش داشته باشند حمایت می‌کنیم. همچنین تسهیلات کارا در اختیار این افراد قرار خواهد گرفت.

رئیس مرکز ملی فرش ایران عنوان کرد: همچنین یک هزار میلیارد تومان تسهیلات ۱۸ درصدی توسط وزارت‌خانه صمت در نظر گرفته شده که با توجه به نرخ تورم و مشکلات مالی موجود در کشور دریافت این تسهیلات می‌تواند نقش به سزایی در حمایت از تولیدکنندگان داشته باشد.

رافع با اشاره به این‌که به دنبال ایجاد بیش‌ازپیش مجتمع و تولیدی‌های فرش و فرش‌بافی هستیم، افزود: بال‌وپر دادن بیش‌ازپیش به صنعت فرش می‌تواند گوشه‌ای از مشکلات بیکاری جوانان را برطرف کند.

وی با اشاره به اینکه یکی از مشکلات حوزه فرش دستباف در ایران سن بالای فعالان این عرصه است، گفت: باید جوانان را برای حضور در این عرصه راغب کنیم.

رئیس مرکز ملی فرش ایران با اشاره به مهم‌ترین برنامه‌های صنعت فرش کشور در حوزه نمایشگاهی، گفت: برگزاری نمایشگاه اوراسیا در تیرماه، نمایشگاه بین‌المللی فرش، نمایشگاه اکسپو جهانی، نمایشگاه فرش یک‌دل تا همدلی و همچنین نمایشگاه دموتکس هانوفر آلمان فرصت خوبی برای نمایش ظرفیت صنعت فرش منطقه و کشور است.

رئیس مرکز ملی فرش ایران ادامه داد: حذف الزام دریافت سالانه کارت ملی مهارت برای تداوم بیمه قالی‌بافان نیز از جمله اقداماتی است که انجام شده و بسیار نیز مورد توجه فعالان این بخش قرار گرفته است.

وی تاکید کرد: ما به دنبال صادرات فرش دستباف ایرانی هستیم و در کنار آن، حمایت از طرح‌های فرش ایرانی، اقامه دعوا در مجامع بین المللی در راستای حفظ حقوق نقشه‌ها و بافندگان فرش ایرانی را در دستور کار داریم که پیگیری برای دریافت گواهی اصالت، تولید شناسنامه‌های فرش و علامت جمعی در همین راستا است.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای مورد نیاز با * مشخص شده اند.پر کردن این فیلد ضروری است *

فارسی سازی پوسته توسط: همیار وردپرس